Drevené palety sú spoľahlivé prepravné pomôcky, ktoré ľudstvo využíva už od počiatku šesťdesiatych rokov minulého storočia. Táto technológia sa za dobu od svojho vzniku prakticky vôbec nezmenila, čo však nepreukazuje jej všestrannosť a hlavne úplnú spoľahlivosť. Do hry tu vstupujú niektoré faktory, kvôli ktorým sa mnoho odborníkov pustilo do vývoja a výroby plastovej palety, ktorá svojich drevených predchodcov prevalcuje na celej čiare.

drevené palety

Trvanlivosť – ako dlho vydrží drevená paleta byť v obehu, čo myslíte? Niekedy to nie sú ani roky či desiatky rokov, ale dni až týždne. Záleží na hmotnosti nákladu, prepravnom prostredí a šetrnosti zaobchádzania, ale väčšinou sa zhodneme na tom, že treba paletu vymeniť za novú veľmi skoro. Tým sa spotrebuje veľmi veľa dreva, a my by sme mali spotrebu dreva naopak znižovať vzhľadom na to, že sa rúba dažďové pralesy a ubúda tvorba vzdušného kyslíka. Najväčší problém našej planéty je najmä odlesňovanie plôch, ktoré kedysi bývali prirodzene zelené.

lopty na paletách

Nosnosť – drevená, plne naložená paleta zostane pohromade dovtedy, kým hmotnosť nákladu nepresiahne dve tony. To je síce úctyhodné číslo, ale týka sa to len nových a nepoškodených paliet. Plastové palety sú na tom oveľa lepšie, ich nosnosť je až päť ton, a týka sa to paliet ako úplne nových, tak aj starších. Drevo pomerne rýchlo starne, ale plast zostáva so svojimi mechanickými vlastnosťami dlhú dobu bez známok ich viditeľného poklesu.

Čistota – pokúsili ste sa niekedy vyčistiť bežnými čistiacimi (upratovacími) prostriedkami drevenú paletu? Pokiaľ nie, tak to vyskúšajte, uvidíte, aká je to drina, a navyše to nemá veľký výsledok, pretože drevo na paletách je len hrubo opracované. Plastové palety sú naopak veľmi hladké, príjemné na dotyk, a preto sa tiež ľahko čistia od väčšiny bežného znečistenia, najmä od prachu, šmíru, zeminy a mastnoty.