Technológia a jej vývoj postupuje stále rýchlejšie, určite si to všimol hádam každý z nás. Nie sú to však len mobily, herné konzoly a smart TV a podobne, ale takáto inovácia a zmena zasiahla takisto odvetvie svetiel a svetelných produktov. Skvelým príkladom sú RGB LED pásiky 3m IP20 https://www.ledprodukt.sk/92-3m-rgb-led-pasy-kompletne-sady-interier, ktoré predstavujú nielen moderný a atraktívny variant osvetlenia, ale takisto veľmi praktickú stránku a možnosť využiť ich viacerými univerzálnymi spôsobmi a na ľubovoľných miestach. Pod ich univerzálne využitie, respektíve umiestnenie sa podpisuje najmä ich kompaktný dizajn vo forme pásika osadeného žiarivými led diódami.

pásiky s led diódami

Staré svetlá a žiarovky fungovali na odlišnom spôsobe, hoci ich dizajn sa veľmi nezmenil. Zmenilo sa však ich vnútro a zdroj žiarenia. Pre led produkty je totiž typické, že používajú vyššie spomenuté diódy, ktorých prevádzka je oproti starým svetlám údajne úspornejšia o 80 až 90 %.

  • Navyše majú tendenciu vydržať oveľa dlhšie a ich priemerná životnosť sa odhaduje na cca 50 000 hodín.

Takéto diódy sa ešte v minulom storočí používali ako blikajúce kontrolky a mali využitie v iných formách a odvetviach, než na trhu s osvetlením. Postupným výskumom však prišla myšlienka začať ich využívať ako zdroj osvetlenia, pretože ako bolo spomenuté, ich prevádzka je oveľa úspornejšia, ekologická a navyše dokážu spoľahlivo svietiť a fungovať desiatky tisíc hodín. Táto idea dostala reálne prevedenie a výsledkom je fakt, že za posledné roky je trh preplnený populárnymi a úspornými led produktami.

svetelná trubica

  • Spomenuté diódy sa využívali a dodnes využívajú takisto vo formách, kde je potrebná pravidelná svietivosť s dlhou životnosťou. Sú napríklad vnútornou výbavou moderných TV.

V súčasnosti sa ale najčastejšie spájajú so svetlami pre interiér ako aj exteriér. Nie sú to len moderné žiarovky, ale tiež napríklad zmienené pásiky, ale aj reflektory, trubice a panely.