Chýbajúce dôchodkyvo výške 1,3 bilióna dolárov, štátne peniaze, ktoré sa nedajú len tak ľahko vyčarovať. Hlavne v čase, keď americkú ekonomiku čakajú dramatické škrty vo verejných službách by to mohlo viesť k nepokojom pripomínajúcim Atény pred šiestimi rokmi.
bomby a myš
Problémy načrtla Daniella DiMartino Boothová, bývalá poradkyňa Federálneho rezervného systému v otázkach financií. Keď sa USA začne potácať nad priepasťou recesie, dôchodková kríza môže krajinu postrčiť nesprávnym smerom. Oživenie nie je dostatočné ak sa pozrieme na množstvo dôchodkov, ktoré budú musieť byť z Washingtonu vyplácané. Povedala Boothová pre Real Vision televíziu s odkazom na blížiaci sa dôchodkový vek generácie baby boomers.

Deficit vo výške 1,3 biliónadolárov vznikol, keď štátne fondy sľubovali výnosy vo výške 8 %, ale úroky dosahovali len 3 % po celé desaťročia. Priemerný štátny dôchodok sa za posledný fiškálny rok dostal niečo pod 1 %. Nemôžete zaplniť túto medzeru buldozérom, to nie je možné. Každý, kto pozná tabuľku výpočtov vie, že sa to dá len ak by sa stal zázrak.

V ostatnom čase sme boli svedkami výrazného oslabenia trhu, prechod týchto ročníkov (52-70 ročných) do dôchodkového veku sa posunul, na 70 rokov namiesto 65 rokov. Rozhodnutie zostať v pracovnom procese, dlhodobejšie fungovať nemôže. To znamená, že dôchodcovia budú neustále pod obrovským tlakom. Predstava, že tomu dokážete uniknúť, vzhľadom k demografickému vývoju, je v najlepšom prípade naivná. V tom najhoršom bezohľadná. Povedala DiMartino Boothová, ktorá za epicentrum ďalšej krízy považuje penzijnú krízu, kde zástupcovia polície a hasičov márne čakajú na svoje dôchodky po tom, čo systém utrpel v dôsledku rizikovej investície do nehnuteľnosti pred viac ako desiatimi rokmi.
vlajka USA

·         V dôsledku obáv ohľadom budúcej životaschopnosti penzijného systému sú čo najskoršie výbery na dennom poriadku. Komentátori hovoria, že systém by sa kvôli nedostatku financií mohol zrútiť za desať rokov.