Strava
Váš jedálniček by mal obsahovať čo najmenej mastných a príliš solených jedál. Prehnane mastné jedlá spôsobujú zvyšovanie cholesterolu a soľ zvyšuje krvný tlak, ktorý súvisí priamo so srdcom. Grilované a vyprážané jedlá taktiež nášmu srdcu nepomôžu.

srdce ze dřeva

Čo by ste teda mali jesť?Základom sú potraviny s vysokým obsahom omega-3 mastných kyselín, surové ovocie a zelenina. Potraviny, by mali byť vo všeobecnosti čerstvé. Tie konzervované nekupujte. Aspoň dvakrát do týždňa si doprajte čerstvú rybu. VitamínyE, C, B a horčík, by ste mali svojmu telu dodávať pravidelne.

Pohyb
Najlepším receptom na zdravé srdce je pohyb. Najúčinnejšie sú aerobne činnosti. Teda všetka pohybová aktivita, pri ktorej sa poriadne zapotíte a spotíte. Ideálny je napríklad, aerobik, bicyklovanie, korčuľovanie, zumba, tanec, plávanie, alebo vysokohorská turistika.
Ak máte sedavú prácu, alebo nie ste zvyknutí sa pravidelne pohybovať, zmeňte to čo najrýchlejšie. Čím viac budete svoje srdce trénovať, tým viac toho zvládne.

Zlozvyky
Fajčenie, nadmerné pitie kávy a alkohol.To sú tri najhoršie veci pre naše srdce. Skoncovať s fajčením nie je vôbec ľahké. Snažte sa preto tento neduh aspoň obmedziť. Alkohol pite iba príležitostne. Jedno pivo denne vám však na druhej strane nijako neublíži. Maximálna denná dávka kávy, by mala byť tri šálky. Ak aj týmto zlozvykom holdujete, dostatočný pohyb a správna strava, dokáže ich negatívny vplyv na organizmus zmierniť.

tanec

Stres
Stres nám zvyšuje tep a krvný tlak, takže naše srdce pri ňom dostáva taktiež zabrať. Nanešťastie sa mu nedokážeme vyhnúť úplne. Snažte sa však zbytočne nerozčuľovať nad maličkosťami. Základom nie je ani tak samotné vyhýbanie sa stresovým situáciám, ale ich správne zvládnutie. Naučte sa preto so stresom a svojimi emóciami pracovať.